اجتماع ده‌ها هزار سیاهپوش در میدان توپخانه در «سوگ» کشته‌شدگان

اجتماع آرام ده‌ها هزار معترض هوادار میرحسین موسوی، که به دعوت وی و برای بزرگداشت کشته‌شدگان در راهپیمایی‌های اعتراضی روزهای اخیر گرد هم آمده‌اند، در میدان امام تهران (توپخانه) آغاز شده است.

گزارش خبرگزاری‌های خارجی به نقل از شاهدان عینی حاکی است که ده‌ها هزار هوادار موسوی در حالی که لباس‌های سیاه به تن دارند و شمع‌هایی در دست گرفته‌اند در میدان توپخانه تهران اجتماع کرده‌اند و بر اساس گزارش‌های اولیه میدان توپخانه هم اکنون لبریز از جمعیت معترض شرکت‌کننده در این تجمع آرام است.

تازه‌ترین گزارش‌ها، جمعیت تجمع‌کننده در میدان توپخانه را در حال حرکت به سمت میدان فردوسی تهران، توصیف می‌کند.

آقای موسوی کشته‌شدگان روزهای اخیر را «شهید» خوانده و در بیانیه‌ای اعلام کرده است که احتمالاً در این اجتماع حضور خواهد یافت.

خبرنگاران خارجی از دوشنبه گذشته و پس از آنکه گزارش‌ها و تصاویری از راهپیمایی میلیونی معترضان به نتایج انتخابات و نیز درگیری‌های پس از آن در رسانه‌های مختلف بین‌المللی انتشار یافت، از حضور و پوشش زنده تجمعات تهران منع شده‌اند و تنها اجازه دارند از دفاتر کار خود به مخابره اخبار بپردازند.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک شاهد عینی حاضر در میدان توپخانه تهران گزارش کرده است: شرکت‌کنندگان در این تجمع مسالمت‌آمیز که برای همدردی با خانواده قربانیان روزهای اخیر شکل گرفته، تراکت‌هایی با شعار «برادران ما کجا هستند؟» و «چرا برادران ما را کشتید؟» به همراه دارند.

گزارش‌های غیر رسمی که برخی از شاهدان عینی در شبکه‌های اجتماعی از قبیل فیس‌بوک و تویتر منتشر کرده‌اند حاکی است که این تجمع در سکوت در حال برگزاری است و در محل برگزاری تجمع، صدای هلی‌کوپتر به گوش می‌رسد.

گزارش تلویزیون انگلیسی‌زبان دولتی ایران، پرس تی‌وی، حاکی است در جریان خشونت‌هایی که پس از پایان یافتن راهپیمایی مسالمت‌آمیز روز دوشنبه رخ داد، دست کم هشت نفر کشته شده‌اند.

در همین حال با وجود آنکه شماری از مسئولان دولتی از جمله استاندار تهران، هواداران میرحسین موسوی را به ارتکاب این خشونت‌ها با استفاده از سلاح‌های سرد و گرم متهم کرده‌اند، دست‌کم یک فیلم ویدئویی پخش شده از شبکه چهار تلویزیون بریتانیا، یک عضو نیروی بسیج را بر فراز پایگاه ۱۱۷ گردان عاشورا وابسته به نیروی ویژه قدس بسیج نمایش می‌دهد که در حال تیراندازی به سوی جمعیت معترض است.

این حادثه دست‌کم یک قربانی بر جای گذاشت و شماری نیز مجروح شدند.

تجمع مسالمت‌آمیز امروز تهران، چهارمین تجمع بزرگ معترضان به نتیجه انتخابات و هواداران میرحسین موسوی در روزهای اخیر است.

این تجمعات از روز شنبه و پس از آن شکل گرفت که وزارت کشور ایران محمود احمدی‌نژاد را با کسب بیش از ۶۲ درصد آرا، به عنوان برنده انتخابات ریاست جمهوری دهم اعلام کرد.

این نتیجه مورد پذیرش هیچیک از دو نامزد اصلاح‌طلب انتخابات دهم، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، قرار نگرفت و محسن رضایی هم اعلام کرد که به میزان آرای اعلام شده برای خود اعتراض دارد.

پس از راهپیمایی مسالمت‌آمیز و میلیونی روز دوشنبه، حدفاصل میدان‌های انقلاب و آزادی تهران، تجمعات روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه هواداران میرحسین موسوی که به ترتیب در خیابان ولی‌عصر تهران، حدفاصل میدان ونک و میدان تجریش، و نیز در میدان هفتم تیر به سمت میدان ولی عصر برگزار شد، در سکوت کامل بود.

گزارش شاهدان عینی حاکی است که نیروهای گارد ویژه و لباس شخصی‌ها در حاشیه این تجمعات حضور نداشته‌اند.

با این حال خبرگزاری نیمه رسمی فارس گزارش کرده است که گروهی از موتورسواران حزب‌الله روز پنجشنبه با مانور در خیابان‌های تهران، آمادگی خود را برای برقراری نظم در سطح تهران اعلام کرده‌اند و در حال حاضر راهی میدان توپخانه تهران هستند.

هنوز از واکنش پلیس و نیروهای امنیتی تهران به این تحرکات اطلاعی در دست نیست.

در همین حال مهدی کروبی نیز از هواداران خود خواسته است با حضور در نماز جمعه تهران، اعتراض‌های خود را به گوش عالی‌ترین مقام ایران برسانند.

بر اساس گزارش‌ها امام جمعه این هفته تهران، آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی خواهد بود.

0 نظرات:

ارسال یک نظر

» لطف کنید و درباره‌ی یادداشت بنویسید.
» نظرات حاوی مطالب توهین‌آمیز -حالا به هر کسی که می‌خواهد باشد- حذف خواهند شد.
» فارسی بنویسید و برای نمایش درست آدرس وبلاگ‌تان، "//:http" را فراموش نکنید.